Dagsorden til budgetmøde for Sæby-Gershøj menighedsråd, torsdag den 26. juni 2025 kl. 19.00-21.30. Mødet holdes i konfirmandstuen i Sæby præstegård.
- Valg af mødeleder
- Godkendelse af dagsorden
- Fremlæggelse og gennemgang af anlægsbudget 2026
- Nyt fra formanden
- Nyt fra kirkeværgerne
- Nyt fra kontaktpersonen
- Nyt fra præsten
a) Helene har ferie i uge 30, 31 og 32 samt uge 38
b) Musikgudstjeneste og menighedsmøde søndag den 29.6. kl. 10.30 i Sæby kirke og konfirmandstuen.
c) Der er Børnekirke, bål og banko onsdag den 2. juli kl. 11-14 i Sæby kirke og i præstegårdshaven. Arrangementet er en del af Lejre kommunes sommeraktiviteter for børn.
d) Søndag den 6. juli markeres Ingemannsdagen til gudstjenesten i Sæby kirke kl. 10.30. Vi serverer Ingemannskage. Kan nogen hjælpe?
d) Der er arrangeret tur til Audebo pumpestation fredag den 11. juli med fortælling om inddæmning af Lammefjorden
e) Kirkefestivalen er 5. til 7. sept. Telte sættes op tirsdag den 2. sept. Kl. 8 er der fælles morgenmad.
Søndag eftermiddag den 8. sept. ryddes op på pladsen.
Er der nogen, der kan hjælpe?
h) Historisk forening holder byvandring i Sæby søndag den 14. september kl. 14-16, og de ønsker bl.a. at komme ind i Sæby kirke. Er der en, der har mulighed for at være vært?
i) til kalenderen: Vi holder julemarked 3. søndag i advent, den 14. dec. Der er behov for hjælp til opstilling og oprydning - Nyt fra kassereren
- Nyt fra præstegårdsudvalget
- Nyt fra kirke- og kirkegårdsudvalget
a) Til beslutning: Forslag om, at gravstedsindehavere, der køber forårsblomster og sommerblomster via kirken tilbydes en beplantning, der kommer igen år efter år, fx vintergækker og narcisser som forårsblomster og en rød rose som sommerblomst.
b) Til beslutning: Fremlæggelse og godkendelse af kirkegårdsplan med forslag til etapevis gennemførelse af arbejderne. - Nyt fra medarbejderrepræsentanten
- Til beslutning: Forslag om, at vi inviterer kirkens frivillige til en middag som tak for deres hjælp.
- Evt.
- Oplæsning af beslutningsreferat samt underskrift