
Drop-in vielse og drop-in dåb
Med stor tilslutning har vi holdt drop-in dåb og drop-in vielse. Nu tilbyder kirken igen, at man kan blive viet – eller få sin borgerlige vielse velsignet – og denne gang i Kirke Hyllinge kirke.
Mange tror, at man ikke kan holde kirkebryllup eller dåb uden det store, dyre udtræk. Det vil kirken gerne modbevise ved at give mulighed for en enkel vielse eller dåb under uformelle – men alligevel festlige – former. Kom som I er, eller i festtøj – alene eller med familien. I vælger selv.
I behøver ikke at tilmelde jer, I kommer bare, og I behøver ikke at bo i Kirke Hyllinge sogn for, at I kan blive viet eller døbt.
Til dåb skal I bare møde op – men der er dog nogle forudsætninger i forhold til at blive viet:
- Mindst en af jer skal være medlem af folkekirken
I skal medbringe:
- Billedlegitimation
- Prøvelsesattest fra kommunen. Se hvordan I får den www.borger.dk/familie-og-boern/Aegteskab-og-parforhold/Naar-I-vil-giftes
- Hvis I allerede er blevet gift på rådhuset, skal I medbringe jeres vielsesattest
- Det anbefales at være i god tid med at indhente prøvelsesattesten, som godt kan være nogle uger undervejs.
Yderligere oplysninger kan fås hos sognepræst Lars Munch på 2896 4134 eller [email protected] og sognepræst Mette Griffenfeldt Merrald på 2089 2503 eller [email protected]
DATO Fredag den 25. april kl. 15.00-17.00
STED Kirke Hyllinge kirke